کارشناسی ارشد شهرسازی 92-93
کارشناسی ارشد
1390/06/30اعلام پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه شریف


رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: در کنکور سال جاری ظرفیت‌های اعلام شده توسط سازمان سنجش در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه، 40 درصد و در کارشناسی 15 درصد بیشتر از ظرفیت‌های اعلام شده دانشگاه بوده است.

دکتر رضا روستاآزاد در گفت‌وگو با خبرنگار علمی «خبرگزاری دانشجو»، با تاکید بر اینکه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو بدون تامین منابع و امکانات مشکلات فراوانی را برای ارائه خدمات آموزشی ایجاد می کند، گفت: سازمان سنجش در کنکور سال جاری نیز ظرفیت های بیشتری را نسبت به ظرفیت های دانشگاه ها اعلام کرده است.
وی افزود: در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شریف 40 درصد و در مقطع کارشناسی 15 درصد بیشتر از ظرفیت های اعلام شده دانشگاه ها، توسط سازمان سنجش اعلام شده است.
رئیس داشنگاه صنعتی شریف تاکید کرد: پذیرش دانشجو بیش از ظرفیت دانشگاه ها بدون هیچ گونه افزایش اعتباری صورت گرفته است و بر همین اساس در ارائه خدمات آموزشی، رفاهی، فرهنگی و پژوهشی و آزمایشگاه ها با مشکلات جدی مواجه خواهیم بود كه این امر قطعا در کیفیت ارائه خدمات تاثیر می گذارد.
روستاآزاد اضافه کرد: در صورتی که منابع مالی و حمایت های لازم از دانشگاه ها صورت بگیرد امکان افزایش ظرفیت و فراهم کردن امکانات لازم برای ارائه خدمت به تمام دانشجویان میسر می شود، اما مسئله این است که این افزایش ظرفیت ها بدون افزایش اعتبار صورت گرفته است.
وی با تاکید بر اینکه کمبود اعتبارات تمامی برنامه ها را تحت الشعاع قرار می دهد، خاطرنشان کرد: دانشگاه شریف تمام امکانات خود را برای مدیریت هر چه بهتر امور به کار می گیرد تا بتوانیم حداقل فعالیت های علمی و پژوهشی را حفظ کنیم.


 
1390/06/29شرایط تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها


معاون سازمان سنجش آموزش کشور گفت: شرایط تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی هفته آینده اعلام می‌شود.

سید جلال طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه هنوز ظرفیت نهایی مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مشخص نیست، اظهار کرد: شرایط تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد تا هفته آینده از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی‌ www.sanjesh.org اعلام می‌شود.

وی در خصوص شرایط شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت نیز گفت: داوطلبانی که در آزمون مجاز شده‌اند اما پذیرفته نشده‌اند؛ پس از مهلت انتخاب رشته مرحله تکمیل ظرفیت، باید بر اساس اولویت علاقه نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.


 
1390/06/29اعلام نتايج تكميل ظرفيت آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد 3 تا 5 مهرماه


رئيس مرکز آزمون دانشگاه آزاد از اعلام نتايج تکميل ظرفيت آزمون کارشناسي ارشد و نتايج نهايي آزمون دکتراي اين دانشگاه از سوم تا پنجم مهرماه خبر داد.

عبدالله سجادي جاغرق رئيس مرکز آزمون دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس از اعلام نتايج تکميل ظرفيت آزمون کارشناسي ارشد اين دانشگاه طي روزهاي يک‌شنبه تا سه‌شنبه هفته آينده خبر داد و گفت: هنوز زمان قطعي اعلام نتايج مشخص نيست و اعلام اين نتايج در حال طي مراحل نهايي است.

وي درباره زمان اعلام نتايج آزمون دکتراي تخصصي دانشگاه آزاد نيز گفت: نتايج نهايي آزمون دکتراي تخصصي دانشگاه آزاد نيز طي روزهاي يک‌شنبه تا سه‌شنبه هفته آينده منتشر مي‌شود.


 
1390/06/27اعلام تاریخ نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد
رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد گفت: نتایج نهایی تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هفته نخست مهرماه از سوی مرکز آزمون این دانشگاه اعلام می شود.

نتایج نهایی تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی اوایل هفته آینده بر روی سایت مرکز آزمون این دانشگاه به نشانی www.azmoon.com منتشر می شود.

وی پیش از این درباره جزئیات تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد گفته بود: تمام واحدهای دانشگاه آزاد در حال ارسال تقاضای خود برای تکمیل ظرفیت به مرکز آزمون هستند و چون هنوز ظرفیت دقیق نهایی نشده است، باید گفت این مرحله از پذیرش در دست بررسی است.
رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد درباره احتمال افزایش یا کاهش پذیرش در مرحله اعلام تکمیل ظرفیت، تاکید کرد: با توجه به درخواست واحدها که هنوز در حال ارسال است، نمی توان درباره افزایش یا کاهش پذیرش داوطلبان در مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد اظهار نظر کرد.

به گزارش مهر در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۰ دانشگاه آزاد، ۳۴ هزار نفر در یک هزار و ۶۵۱ کد رشته محل پذیرفته شدند که از این تعداد ۵۷ درصد داوطلبان مرد و ۴۳ درصد زن هستند و حدود ۳ هزار نفر هم در بخش بدون آزمون پذیرفته شده اند.


 
ساختار پايان نامه كارشناسي ارشد

لطفا جهت دانلود کليک کنيد


 

چند توصیه برای شروع اخذ پایان نامه کارشناسی ارشد:

·         موضوع پایان نامه خود کارشناسی ارشد را با توجه به معیارهایی مانند نیاز جامعه، در اختیار داشتن امکانات تحقیق نظری و عملی، داشتن دانش و علاقه در زمینه مورد نظر، آینده شغلی و مواردی از این قبیل انتخاب کنید و سعی کنید موضوع پایان نامه شما در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتر تغییر زیادی نداشته باشد.

·         سابقه تحقیق را بررسی کنید. ببینید آیا قبلا کسی در زمینه مورد نظر تحقیق انجام داده‌است یا خیر؟ برای این مورد لازم است تعداد زیادی مقاله از مجلات معتبر، مقاله از کنفرانس، کتاب، گزارش تحقیق و مواردی از این قبیل را شناسایی کرده باشید و یک نسخه از آنها را به همراه یک جمع‌بندی برای خود حفظ کرده باشید.

·         یکی از استادان که در زمینه مورد نظر از تخصص کافی برخورداراند را به عنوان استاد راهنما انتخاب کرده و پروپوزال خود را با ایشان درمیان بگذارید. در این جلسه بجز فرم کامل شده پیشنهادیه لازم است تا سابقه تحقیق را بطور کامل نزد ایشان ارائه کنید. همچنين اطمينان حاصل كنيد كه از نظر ظرفيت اخذ دانشجو ايشان بتوانند شما را بعنوان دانشجوي خود قبول كنند.

·         به اين نكته توجه داشته باشيد كه لازم است حداقل يكي از استادان راهنما و يا مشاور، استاد تمام وقت يا نيمه وقت واحد باشند و ظرفيت خالي داشته باشند.

·         در صورت جلب نظر استاد راهنما، در مورد استاد مشاور و همچنین مشاور صنعتی خود با ایشان مشورت کنید.

·         مدارک مورد نیاز دانشکده را فراهم و اقدام‌های قانونی را برای شروع تحقیق انجام دهید.

·         توجه داشته باشید که تصویب پایان نامه تازه شروع کار است. شما شش ماه فرصت داريد تا از پايان نامه خود دفاع كنيد.

توصیه‌های مهم در تدوین پروپوزال:

·         پروپوزال يا طرح تحقيق ، پيش نويس پ‍ژوهشي است كه شما مي بايست براي اخذ مدرك تحصيلي خود انجام دهيد. در پروپوزال ، شما به معرفي موضوعي كه براي پايان نامه خود انتخاب كرده ايد ، توضيح اهميت آن موضوع ، ذكر پ‍‍ژوهش هايي كه در گذشته در اين باره صورت گرفته ، و نتايجي كه فكر مي كنيد از تحقيق خواهيد گرفت می پردازيد. هم چنين روش يا روش هايي كه در پژوهش از آن ها بهره خواهيد گرفت را ذكر مي كنيد.
شكل پروپوزال بنا بر هدفي كه از آن داريد و يا به مقتضاي رشته تحصيلي شما مي تواند قدري متغير باشد
.

·         عنوان پایان نامه خود را طوری انتخاب کنید که کوتاه بوده اما بخوبی بیان کند که چه کاری را می‌خواهید انجام دهید. زمان و مکان نیز در آن آمده باشد. از ذكر عبارت‌هايي مانند بررسي، ارائه و ارزيابي در ابتداي عنوان خودداري نماييد.

·         فايل پیشنهاد پروژه از وب سايت دانشگاه دریافت کنید و آن را به دقت تکمیل کنید. در این فرم باید ثابت کنید که این تحقیق باید انجام شود، شما بهترین فرد برای انجام این تحقیق هستید، این زمان بهترین زمان برای انجام این تحقیق است، موضوع تحقیق بسیار شفاف است، روش تحقیق و نتایج احتمالی بسیار شفاف است و به چه امکانات و زمانی نیاز دارید. تمامي قسمت‌هاي پروپوزال را به دقت تكميل كنيد و از راهنمايي كه در عنوان بخش‌هاي مختلف پروپوزال آمده است كمك بگيريد.

·         در بيان تاريخچه تحقيق حتماً تعدادي از تحقيق‌هاي انجام شده در سال‌هاي اخير را ذكر كنيد. به منظور ذكر نمونه حتماً از فرمت استاندارد مرجع دادن استفاده كنيد.

·         فايل پروپوزال خود را براي تاييد اوليه براي مدير گروه ايميل كنيد و تاييد اوليه را اخذ كنيد.

·         پروپوزال را به تصويب استاد راهنما و استاد مشاور برسانيد و نسبت به تاييد كميته گروه اقدام نماييد.

·          فرم را به مدير گروه تحويل دهيد.

توصیه‌های مهم در انجام پروژه:

·         هفته‌ای یک بار استاد راهنمای خود را ملاقات کنید و گزارش پیشرفت ارائه کنید. بر اساس قانون، دانشجو موظف است هر دو ماه يك گزارش پيشرفت كار نيز به دانشكده ارائه كند.

·         وقت زیادی بر روی مطالعه سابقه تحقیق قرار دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا راه خود را بهتر انتخاب کنید، از تجربه دیگران بهره ببرید و از دوباره کاری پرهیز کنید. برای این منظور در کتابها، مقالات چاپ شده در مجلات، مقالات چاپ شده در مجموعه مقالات کنفرانس، گزارش‌های تحقیق و . . . جستجو کنید.

·         تمام مطالبی را که تهیه می‌کنید شماره گذاری کنید تا بعدا در فهرست مطالب از آن کمک بگیرید. در هنگام تهیه گزارش نهایی باید مرجع تمامی شکل‌ها، جدول‌ها، نمودارها و مطالب خاص را در همان محل ذکر کنید و در فهرست مطالبی که در انتهای گزارش آورده‌اید منابع را با فرمت مصوب دانشگاه لیست کنید. مقالات تهیه شده را به استاد راهنمای خود ارائه دهید و نظر ایشان را در بهبود روند مطالعه تاریخچه جویا شوید.

·         در اولین زمان ممکن فصل‌بندی پروژه خود را به استاد راهنما پیشنهاد و پس از انجام اصلاحات مکتوب کنید. این کار به انجام تحقیق شما نظم و انضباط می‌دهد.

·         برای اثبات صحت آنچه در تحقیق خود به آن می‌رسید فکری بکنید. چرا که باید نتایج تحقیق خود را با داده‌های واقعی و یا یک مدل بجز مدل خود مقایسه کنید.

·         چند کتاب در مورد شیوه نگارش و ادبیات گزارش نویسی مطالعه کنید. رعایت موارد دستوری نگارش پایان نامه را دست کم نگیرید.

·         در تایپ گزارش خود نکات تایپ را رعایت کنید. این نکات در هیچ مدرسه و یا دانشگاهی تدریس نمی‌شود! اما شما باید از آن اطلاع داشته باشید.

·         توصيه هاي مهم در جلسه دفاع:

·         زمان شما براي ارائه مطالب خود فقط 15 دقيقه است. توجه داشته باشيد كه در حدود 2 الي 3 دقيقه (حداكثر 5 دقيقه) به لزوم انجام تحقيق و تاريخچه تحقيقات انجام شده قبلي در زمينه كار خود بپردازيد (حداكثر 3 اسلايد) و باقيمانده زمان را به توضيح در مورد روش كار خودتان و يافته‌هايتان بپردازيد.
نتيجه گيري و بحث در مورد يافته‌هاي شما مهمترين قسمت پايان نامه است كه همگي مايل به شنيدن آن هستند.

·         صفحه اول پاور پوینت، صفحه عنوان باشد و قبل از شروع جلسه در حال نمایش باشد تا حاضرین با عنوان، محقق، استاد راهنما و سایر مطالب سمینار بیشتر آشنا شوند. در صورتی که برای شما امکان دارد، بهتر است از رایانه خودتان استفاده کنید تا مشکلات عدم تطبیق فونت و نرم افزار برای شما پیش نیاید. در این حالت می‌توانید در متون فارسی از فونت‌های زیبایی که موجود است بجای فونت پیش‌فرض ویندوز استفاده کنید. در صورتی که امکان استفاده از رایانه خودتان میسر نیست، حتماً چند ساعت قبل این کنترل‌ها را با رایانه محل سمینار کنترل کنید.

مراحل آمادگي براي جلسه دفاع از پايان‌نامه:
1- دريافت و تكميل فرم آمادگي براي دفاع
2- امضاء استاد راهنما و استاد مشاور به منظور تاييد آمادگي دانشجو براي دفاع (البته بدون درج تاريخ)
3- تحويل مدارك زير به گروه:
- فرم آمادگي براي دفاع
- يك نسخه پرينت از پايان نامه (نيازي به صحافي نيست اما ظاهر پايان نامه نبايد مشكلي داشته باشد. فرمت‌ها بايد رعايت شده باشد)
- يك سي دي حاوي:
فايل پايان نامه فايل پاور پوينت ارائه فايل منابعي كه در فهرست منابع آمده است (منابعي كه نسخه كاغذي هستند نيازي به ارائه نيست)
- جدولي كه استاد راهنما و استاد مشاور مشخص كرده باشند كه در چه روزهايي و چه ساعاتي براي تشكيل جلسه مي‌توانند به دانشكده تشريف بياورند
- گواهي كاربرد نتايج پايان نامه در صنعت
- گواهي ارسال مقاله يا قبول چاپ مقاله به همراه مقاله‌هاي مورد نظر
4- اخد تاريخ و ساعت دفاع و نام داور (معمولا دو تا چهار روز پس از انجام مرحله قبل)
5- تهيه آگهي اعلام جلسه دفاع و تحويل پنج نسخه از آن به گروه
6- انجام ساير امور اداري در محل دانشگاه

معیارهای موثر در نمره پایان نامه:

·         سطح علمی و کاربردی پایان نامه

·         نحوه تجزیه و تحلیل، بحث و نتیجه‌گیری

·         نحوه و میزان استفاده از منابع و ماخذ و به روز بودن آنها

·         نحوه تنظیم و تدوین مطالب و حسن نگارش

·         نحوه بکارگیری جداول و منحنی‌ها و شکل‌ها

·         نحوه ارائه پایان ‌نامه و میزان توانایی دانشجو در پاسخ به سوالات در جلسه دفاعیه

·         پذیرش نهایی مقاله استخراج شده از پایان نامه در مجلات ISI، علمی- پژوهشی و کنفرانس‌های بین‌المللی و یا ملی

امور پس از برگزاري جلسه دفاع

·         در پايان جلسه دفاع، اصلاحات مورد نظر داوران را از ايشان بگيريد.

·         اصلاحات مورد نظر داوران را در پايان نامه خود اعمال كرده و به همراه يادداشت ايشان براي تاييد شفاهي به هر دو داور خود مراجعه كنيد.

·         در صورت تاييد داوران، پايان نامه را نزد استاد راهنما و سپس استاد مشاور ببريد تا ايشان صفحه مخصوص را (فقط يك نسخه) امضاء نمايند.

·         پايان نامه را نزد دو داور ببريد تا ايشان نيز صفحه مخصوص را امضاء نمايند.

·         پايان نامه را نزد مدير گروه ببريد تا ايشان نيز صفحه مخصوص را امضاء نمايند.

·         با راهنمايي استاد راهنما مقاله‌اي از پايان نامه خود برابر فرمت دانشگاه تهيه كنيد. فرم مخصوصي وجود دارد كه لازم است تا استاد راهنما مقاله را تاييد كند.


 
پایگاه رتبه بندی و ارزشیابی دانشگاه های جهان"QS"، گزارش جدید خود را از بررسی بیش از دو هزار دانشگاه در سرتاسر جهان در سال 2011 منتشر کرده است که بر اساس این رتبه بندی دو دانشگاه ایران در بخش موضوعی حایز رتبه هایی در رده 200 شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، QS در دور جدید رتبه بندی خود از 6 شاخص کلی برای ارزیابی عملکرد و ساختار دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در سرتاسر جهان استفاده کرده که این شاخص‌ها عبارتند از اعتبار آکادمیک، شهرت اساتید، نسبت ارجاع به مقالات به هر یک از اعضای هیات علمی، استادان دانشجو، دانشجویان بین المللی و اساتید بین المللی.

همچنین رتبه بندی در پنج زمینه مطالعاتی هنر و علوم انسانی ، مهندسی و فناوری، علوم زیستی و پزشکی، علوم طبیعی، مدیریت و علوم اجتماعی انجام گرفته است. در عین حال در این رتبه بندی به هر دانشگاه یا موسسه ستاره هایی اختصاص یافته است که داشتن هر ستاره مقررات خاص خود را دارد:

یک ستاره: موسسه باید مجوز ارائه دوره های مجاز تحصیلی و مدارک مجاز پایان دوره را داشته باشد.

دو ستاره تا چهار ستاره: موسسه باید یک درصد دانشجوی بین المللی داشته باشد. باید از 20 استاد داور برخوردار باشد. باید دو ارجاع به مقاله از هر یک از اعضای هیات علمی داشته باشد و همچنین باید دست کم دارای 75 داور آکادمیک و یا دو ارجاع به مقاله از هر یک از اعضای هیات علمی برخوردار باشد.

پنج ستاره:موسسه باید دست کم دارای 150 داور آکادمیک و یا سه ارجاع به مقاله از هر یک از اعضای هیات علمی داشته باشد، باید پنج درصد دانشجو و پنج درصد استاد بین المللی داشته باشد، باید دارای 150 داور آکادمیک و 40 داور کارفرما باشد، باید در بخش زیرساختار 80 امتیاز داشته باشد.

سیستم ستاره های QS سیستم رتبه بندی خلاقانه و جدیدی است که متناسب با نیازهای دانشگاه ها که خواهان ارزیابی شدن تمامی نقاط قوت خود هستند، با استفاده از شاخص‌هایی جامع تر نسبت به شاخص‌های دیگری که در رتبه بندی استفاده می‌شوند ارائه شده است. از دیگر نکات جدید در این رتبه بندی اعلام آمار دانشجویان داخلی و بین المللی و همچنین شهریه هر یک از دانشگاه ها است.

بر اساس گزارش سال 2011 پایگاه QS امسال دانشگاه کمبریج رتبه اول را در میان دانشگاه های جهان به دست آورده است. در پی کمبریج دانشگاه های هاروارد، موسسه تکنولوژی ماساچوست یا MIT، دانشگاه ییل، دانشگاه آکسفورد، امپریال کالج لندن، دانشگاه کالج لندن، دانشگاه شیکاگو، دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه کلمبیا رتبه های دوم تا دهم جهان را به خود اختصاص داده اند.

همچنین در دسته بندی و رتبه بندی دانشگاه ها در قالب موضوع، در بخش علوم زیستی و پزشکی دانشگاه های هاروارد، کمبریج، آکسفورد، استنفورد و جان هاپکینز رتبه های اول تا پنجم را به دست آورده‌اند.

در بخش علوم انسانی و هنر دانشگاه های هاروارد، آکسفورد، کمبریج، کالیفرنیا برکلی و ییل رتبه های اول تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند.

دانشگاه های MIT، استنفورد، کالیفرنیا برکلی، کمبریج و موسسه تکنولوژی کالیفرنیا پنج جایگاه اول در بخش مهندسی و تکنولوژی را از آن خود کرده‌اند.

در بخش علوم طبیعی نیز دانشگاه های کمبریج، هاروارد، MIT، کالیفرنیا برکلی و دانشگاه آکسفورد رتبه های اول جهان را کسب کرده‌اند و در نهایت در بخش علوم اجتماعی و مدیریت دانشگاه های هاروارد، آکسفورد، استنفورد، کالیفرنیا برکلی و کمبریج اول تا پنجم دانشگاه های جهان شده‌اند.

با اینکه نام دانشگاه های ایران در میان 300 دانشگاه برتر جهان مشاهده نمی‌شود، اما در بخش رتبه بندی موضوعی، در بخش رشته های مهندسی و تکنولوژی دانشگاه تهران رتبه 235 و دانشگاه صنعتی شریف رتبه 264 را به دست آورده است. همچنین در بخش علوم طبیعی نیز دانشگاه تهران رتبه 294 جهان را کسب کرده است.


 

1390/06/22اعلام آخرین وضعیت ظرفیت تکمیل کنکور ارشد دانشگاه آزاد

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد درباره زمان نهایی اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کنکور ارشد دانشگاه آزاد گفت: تمام واحدهای دانشگاه آزاد در حال ارسال تقاضای خود برای تکمیل ظرفیت به مرکز آزمون هستند و چون هنوز ظرفیت دقیق نهایی نشده است، باید گفت این مرحله از پذیرش در دست بررسی است.

عبدالله سجادی جاغرق در گفتگو بامهر با بیان این مطلب اضافه کرد: تاکنون تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نهایی نشده است اما نتایج نهایی آن تا پایان شهریورماه از سوی مرکز آزمون دانشگاه آزاد اعلام می شود.

وی افزود: تمام واحدهای دانشگاه آزاد در حال ارسال تقاضای خود برای تکمیل ظرفیت به مرکز آزمون هستند و چون هنوز ظرفیت دقیق نهایی نشده است، باید گفت این مرحله از پذیرش در دست بررسی است.

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد، درباره احتمال افزایش یا کاهش پذیرش در مرحله اعلام تکمیل ظرفیت، تاکید کرد: با توجه به درخواست واحدها که هنوز در حال ارسال است، نمی توان درباره افزایش یا کاهش پذیرش داوطلبان در مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد اظهار نظر کرد.


 

افزایش دوبرابری ظرفیت دکتری

نبود بازار کار برای دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها موجب شده تا این گروه از جوانان با امید بازار کار بهتر روی به تحصیلات تکمیلی آورند و حدود 90 درصد متقاضیان ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی پشت کنکور می‌مانند و گاهی برای ادامه تحصیل راهی خارج از کشور می‌شوند.

هم‌اکنون حدود یک میلیون و 50 هزار نفر در کشور متقاضی ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی هستند که تنها 10 درصد از این تعداد در دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شوند و این در آینده مشکلاتی به‌دنبال خواهد داشت. شاید به همین دلیل بود که شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تصمیم گرفت تا ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکترا به حدود دو برابر افزایش یابد.ماه پیش رئیس سازمان سنجش از افزایش پذیرش دانشجوی دوره دکترا به دستور وزیر علوم خبر داد. اکنون این خبر مجددا پس از نشست روز 21 تیر‌ماه شورای عالی انقلاب فرهنگی منتشر شد با این تفاوت که این افزایش ظرفیت با تصویب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی انجام می‌شود و نه با دستور وزیر علوم.

دیروز خبری به نقل از دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی منتشر شد مبنی بر اینکه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با بررسی امکانات دانشگاه‌ها و اقبال داوطلبان مقرر کرد، تعداد ورودی‌های امسال دوره دکترا از 5هزار و 600 نفر به10 هزار نفر افزایش یابد.محمدرضا مخبر‌دزفولی به فارس گفت: همچنین مقرر شد داوطلبان دعوت شده برای مصاحبه از 14 هزار نفر به 20 هزار نفر افزایش می‌یابد. معاون اجرایی سازمان سنجش نیز در این زمینه گفت: نظر سازمان سنجش بر این است که افزایش ظرفیت در قالب تکمیل ظرفیت اعلام شود.خدایی با بیان اینکه باید هماهنگی میان سازمان سنجش و معاونت آموزشی وزارت علوم و دانشگاه‌ها صورت گیرد، تصریح کرد: نحوه چگونگی پذیرش این افزایش ظرفیت بستگی به هماهنگی این سازمان‌ها دارد.

900 هزار نفر پشت کنکور

بیش از 900 هزار نفر داوطلب دوره کارشناسی ارشد هستند که کمتر از 15 درصد آنها موفق به ورود به این دوره می‌شوند. البته در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه‌های دولتی 900 هزار نفر شرکت کردند و در دانشگاه آزاد نیز 500 هزار نفر.

رئیس دانشگاه ازاد اسلامی در این‌باره گفت:85 درصد از داوطلبان کارشناسی ارشد به‌دلیل عدم‌ظرفیت دانشگاه‌ها از تحصیل در کشور باز می‌مانند و متأسفانه راهی کشورهای خارجی می‌شوند که این امر عواقب سوء فرهنگی را به‌دنبال دارد.عبدالله جاسبی اظهار کرد: داوطلبان تحصیلات تکمیلی در حال حاضر 500 هزار نفر هستند و این در حالی است که ظرفیت دانشگاه‌های ما حدود 60 تا 70 هزار نفر است یعنی 15 درصد از داوطلبان آزمون تحصیلات تکمیلی می‌توانند جذب دانشگاه‌ها شوند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این‌باره به همشهری گفت: امسال بیش از 130 هزار نفر در کنکور مقطع دکترا شرکت کردند که با در نظر گرفتن مصوبه اخیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی که ظرفیت نهایی به 10 هزارنفر افزایش یافت، نسبت پذیرفته‌شدگان به داوطلبان کمتر از یک به 10 است که وضعیت خوبی نیست.علی عباسپور تهرانی‌فرد اظهار کرد: اگر ظرفیت دانشگاه آزاد را نیز به این ظرفیت اضافه کنیم در مجموع حدود 15 هزار نفر در مقطع دکترا در دانشگاه‌های کشور اعم از دولتی و آزاد پذیرفته خواهند شد.وی درباره مقطع کارشناسی ارشد نیز گفت: در این مقطع نیز مانند دکترا نسبت پذیرش به تعداد شرکت‌کنندگان یک به 10 است، بیش از 900 هزار نفر داوطلب وجود دارد و حدود 90 هزار نفر در دانشگاه‌های دولتی و آزاد پذیرفته می‌شوند.بدین‌ترتیب دانشگاه‌های کشور توان پذیرش10 درصد داوطلبان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را دارد و 90 درصد داوطلبان تحصیلات تکمیلی پشت کنکور می‌مانند.

افت مدرک گرایی

رئیس کمیسیون آموزش مجلس بر این باور است که در کشور ما به‌علت وضعیت بیکاری، دانش‌آموختگان به سمت تحصیلات تکمیلی روی می‌آورند و از طرفی شرایطی که در جامعه برای دارندگان مدارک فوق‌لیسانس و دکترا فراهم کرده و امتیازات این مدارک، موجب هجوم به سوی تحصیلات تکمیلی شده‌است.همچنین بازار کار و مدرک‌گرایی در جامعه ما در این موضوع تاثیر بسزایی دارد و اگر همین روند ادامه پیدا کند مهاجرت برای تحصیلات تکمیلی به خارج از کشور افزایش خواهد یافت. عباسپور گفت: دوره‌های کارشناسی افزایش یافته اما به تناسب آن دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا افزایش نیافته و به همین دلیل با انباشتی از فارغ‌التحصیلان کارشناسی روبه‌رو هستیم که می‌خواهند وارد تحصیلات تکمیلی شوند و به همین ترتیب در دوره کارشناسی به دکترا و ادامه این روند مشکلات زیادی ایجاد خواهد کرد و باید چاره اندیشی شود.


 
جزئیات جذب فوق لیسانس ها در هیئت علمی دانشگاه ها

رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی معتقد است دارندگان مدرک کارشناسی ارشد که متقاضی عضویت در هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند اگر موسسات غیرانتفاعی را انتخاب کنند شانس بیشتری برای جذب دارند.

محمدرضا مردانی در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره گفت: تعدادی از دانشگاه‌های دولتی کشور برای جذب عضو هیئت علمی با مدرک کارشناسی ارشد اعلام نیاز کرده‌اند بنابراین دارندگان مدرک کارشناسی ارشد که متقاضی جذب به عنوان عضو هیئت علمی هستند می‌تواننداین دانشگاه‌ها را نیز انتخاب کنند.

رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم افزود: دانشگاه‌های برخی شهرستان‌ها در اعلام نیازشان برای جذب هیئت علمی اعلام کردند که در برخی رشته‌ها دارندگان مدرک کارشناسی ارشد را نیز قبول می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در برخی رشته‌ها مانند مهندسی کامپیوتر و رشته‌های گروه هنر چون دارندگان مدرک دکتری کم است بنابراین برخی دانشگاه‌های دولتی در این رشته‌ها، دارندگان مدرک کارشناسی ارشد را نیز به عنوان عضو هیئت علمی جذب می‌کنند.

رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم در عین حال گفت: البته به طور طبیعی افرادی که با مدرک کارشناسی ارشد می‌خواهند برای جذب هیئت علمی ثبت نام کنند اگر برای جذب در موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی ثبت نام کنند موفق‌تر هستند و شانس بیشتری برای جذب دارند.

به گزارش مهر، ثبت نام متقاضیان جذب در دانشگاه‌ها که علاقمند هستند بر اساس فراخوان جدید مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم، عضو هیئت علمی دانشگاه شوند از امروز 15 شهریور ماه آغاز شد. متقاضیان به مدت 20 روز یعنی تا 5 مهرماه فرصت دارند درخواست خود را با مراجعه به سامانه اینترنتی مربوطه ثبت کنند.


 
جدول زمان بازگشایی دانشگاههای کشور در ترم جاری / 8 تاریخ برای شروع کلاسها!
دانشجویان ورودیهای سالهای قبل و جدیدالورودها بر اساس اعلام دانشگاهها بین 26 شهریور تا 3 مهر در کلاسهای درس دانشگاه محل پذیرش حاضر می شوند. البته برخی دانشگاهها از همین هفته کلاسهای خود را دایر کرده اند.

روز 26 شهریورماه تاریخی است که بیشتر روسای دانشگاهها آن را زمان دقیق شروع کلاسهای درس در تمام مقاطع تحصیلی 91 - 90 اعلام کردند.

این در حالیست که برخی دانشگاههای کشور از جمله دانشگاه صنعتی امیرکبیر کلاسهای درس خود را از روز 19 شهریورماه آغاز کردند و برخی دانشگاهها از روز یکشنبه 3 مهرماه پذیرای دانشجویان در کلاسهای درس خواهند بود.

بر اساس جدول زیر، تاریخ دقیق بازگشایی 30 دانشگاه کشور از سوی دانشگاهها اعلام شد.

زمان دقیق بازگشایی کلاسهای درس 30 دانشگاه کشور

ردیف نام دانشگاه تاریخ شروع کلاسها
1 خواجه نصیر 26 شهریورماه
2 شیراز //
3 سمنان //
4 هنر //
5 مازندران //
6 هنراصفهان //
7 شهرکرد //
8 شهید عباسپور //
9 صنعتی اصفهان //
10 صنعتی سهند تبریز //
11 علم و صنعت //
12 خلیج فارس //
13 بیرجند //
14 زابل //
15 تبریز //
16 جیرفت //
17 الزهرا //
18 اصفهان //
19 بوعلی همدان //
20 تهران 3 مهرماه
21 پیام نور //
22 علمی کاربردی //
23 امام خمینی(ره)قزوین //
24 سیستان و بلوچستان //
25 باهنر کرمان //
26 یزد 20 شهریورماه
27 بیرجند 24 شهریورماه
28 ارومیه 22 شهریورماه
29 دامغان 21 شهریورماه
30 امیرکبیر 19 شهریورماه ورودیهای قبل و 26 شهریورماه ورودیهای جدید

همچنین مسئولان برخی دانشگاههای کشور تاریخهای دیگری را برای شروع کلاسها اعلام کردند؛ به عنوان مثال روزهای 20 و 21 شهریورماه زمان آغاز کلاسهای دو دانشگاه دامغان و یزد از سوی مسئولان این دانشگاهها در نظر گرفته شده است.

با این حال فراوانی شروع کلاسها روی تاریخ 26 شهریورماه ثابت ماند و با این تاریخ سال تحصیلی 91 -90 آموزش عالی جنبه رسمی به خود می گیرد و آغاز می شود.


 
بحران لیسانسه های بیکار جدی است


بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی معضلی است که کشور ما با آن روبه‌رو است و به باور کارشناسان درصورت بی‌‌توجهی در آینده نه چندان دور به بحران اجتماعی تبدیل می‌شود.

نرخ بیکاری دانش‌آموختگان در ایران براساس آمارهای ارائه شده از سوی مسئولان دست‌کم بین 10 تا 20‌‌درصد است و هیچ دستگاه یا وزارتخانه‌ای هم خود را موظف به اشتغال این گروه نمی‌داند و هر یک دیگری را مسئول اشتغال دانش‌آموختگان معرفی می‌کند، وزارت علوم می‌گوید وظیفه ما ارائه آموزش عالی است، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم مسئولیتی نمی‌پذیرد.وزرای کار در دولت‌های نهم و دهم تنها به انتقاد از روند آموزشی در وزارت علوم بسنده کرده و دانشگاه‌ها را به مثابه کارخانه تولید مدرک قلمداد کرده‌اند اما هیچ‌کدام ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه را برعهده نمی‌گیرند یا قبول ندارند و البته هر از گاهی نیز نرخ بیکاری دانش‌آموختگان را در مقایسه با سایر گروه‌ها اعلام کرده‌اند، برای مثال در اسفند‌ماه‌89 شیخ‌الاسلامی، وزیر کار نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان نسبت به دیپلمه‌ها را 20‌برابر اعلام کرده و اکنون پس از گذشت 6‌ماه و در مسند وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این نرخ را 10‌برابر اعلام می‌کند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اجلاس شورای‌عالی استان‌ها گفت: «نرخ بیکاری در فارغ‌التحصیلان دانشگاهی 10برابر نرخ بیکاری در دارندگان مدرک دیپلم و پایین‌تر است.»

مقایسه دانشگاه‌ها با سازمان فنی و حرفه‌ای

عبدالرضا شیخ‌الاسلامی که بارها نظام آموزش عالی کشور را ناکارآمد معرفی کرده اما دوره‌های آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای وابسته به وزارت کار را بسیار کارآمد دانسته و بر این باور است که «دوره‌های آموزشی وزارت کار معادل فوق دیپلم است.»وی اعلام کرد: در برخی رشته‌های آموزش داده‌شده توسط سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، نرخ جذب به بازار کار بالای 90درصد است.البته جناب وزیر اشاره‌ای به این موضوع نکرده که اغلب افرادی که برای گذراندن دوره‌های آموزشی به سازمان فنی و حرفه‌ای مراجعه می‌کنند شاغل هستند و برای استفاده از تسهیلاتی مانند وام، اخذ جواز کسب از اتحادیه مربوطه نیاز به گواهینامه این دوره‌ها هستند. شاید به همین دلیل است که وی بر این نکته تأکید دارد که «توسعه آموزش عالی باید منجر به کار و توسعه ثروت شود.»

بیماری نظام آموزش عالی

در باره علل بیکاری دانش‌آموختگان نظریات متفاوتی وجود دارد؛ گروهی بر این باورند که مقصر اصلی وزارت علوم است که بدون توجه به نیازهای جامعه و صرفا برای افزودن بر تعداد دانشجویان اقدام به پذیرش دانشجو می‌کند. گروهی نیز براین باورند که دستگاه‌های متولی اشتغال توانایی ایجاد زمینه اشتغال را ندارند و در انجام وظایف خود کوتاهی می‌کنند.نکته مهم و غیرقابل انکار این است که نظام آموزش عالی کشور بیمار است و ادعای مسئولان وزارت علوم برای درمان نیز تا‌کنون نتیجه‌ مثبتی نداشته؛ مانند اجرای طرح‌های آمایش سرزمینی.

نظر مرکز پژوهش‌های مجلس

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اردیبهشت ماه امسال نظر کارشناسی خود را چنین اعلام کرد: ضروری است برای رفع یا کاهش مشکل بیکاری دانش‌آموختگان، به‌گونه‌ای در پی ایجاد تعادل عرضه و تقاضا در بازار کار باشیم که این امر به دو طریق ممکن است؛ اول نیاز سنجی نیروهای متخصص مورد نیاز بازار کار در شرایط موجود و کاهش عرضه نیروی انسانی متخصص در رشته‌هایی که در آنها مازاد نیروی انسانی وجود دارد که در حال حاضر، سیاست‌های موجود به‌ویژه در ارتباط با توسعه نظام آموزش عالی کشور اینگونه نیست و به هیچ رو انتظار نمی‌رود در آینده‌ای نزدیک شاهد تغییر این سیاست و تلاش برای کاهش عرضه نیروی کار از طریق نظام آموزش عالی باشیم.دوم، افزایش تقاضا برای نیروی کار متخصص که می‌تواند از طریق افزایش سرمایه‌گذاری‌های دولتی و غیردولتی یا از طریق هماهنگ‌سازی نیازهای بازار کار با مهارت‌ها و توانایی‌های دانش‌آموختگان آموزش عالی و یا هر دو عامل، صورت پذیرد.

چند برابر شدن نرخ بیکاری دانش آموختگان

اکنون اغلب داوطلبان آموزش عالی وارد دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور می‌شوند، روند خروجی دانشگاه‌ها شتاب گرفته و از سوی دیگر به‌دلیل اشباع بازار کار آمار داوطلبان تحصیلات تکمیلی به امید ادامه تحصیل برای یافتن مشاغل بهتر رو‌به افزایش است و باید در این‌باره به‌طور اساسی چاره‌اندیشی شود.متأسفانه نظام آموزشی رسمی پاسخگوی نیازهای بازار کار نیست و آموزش‌ها تقاضا‌محور نیست و نحوه آموزش با نیازهای بازار کار نسبتی ندارد.بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی در چند عامل اصلی و مهم خلاصه می‌شود که مهم‌ترین آن بی‌توجهی آموزش‌عالی به مهارت و کارآفرینی است.
معاون آموزشی وزارت علوم، آذرماه89 در حاشیه همایش معاونان آموزشی دانشگاه‌ها در زاهدان به ایرنا گفت: فرصت‌های شغلی منطقه‌ای متناسب با خروجی دانشگاه‌ها نیست.

حسین نادری‌منش افزود: ضروری است برای جلوگیری از بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی بین مراکز آموزش عالی کشور و بخش صنعت خصوصی و دولتی تعامل بیشتری به‌ وجود آید تا هم بخش‌های مختلف تولیدی از نیروهای متخصص و مرتبط بهره‌مند شوند و هم از شمار بیکاران افراد تحصیل کرده کاسته شود. وی گفت: تعامل بین دانشگاه‌ها و بخش صنعت موجب اصلاح کیفی آموزش‌ها و رشته‌های تحصیلی و نیاز‌سنجی مطلوب برای تولید رشته و اشتغال می‌شود و اولویت‌های وزارت علوم نیز تأمین نیازهاست و به همین سبب طرح آمایش سرزمینی آموزش عالی به اجرا در آمده است.


 

1390/06/16با اعلام تاریخ ثبت نام ،شهریه ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد


دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام تاریخ ثبت نام پذیرفته شدگان دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته که از روز شنبه آغاز می شود، جزئیات شهریه های این دوره را اعلام کرد.

دانشگاه آزاد شرایط کامل ثبت نام و پرداخت مبلغ شهریه دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته را اعلام کرد. بر این اساس، ثبت نام پذیرفته شدگان از روز شنبه 19 شهریورماه آغاز می شود و تا روز دوشنبه 21 شهریورماه ادامه دارد.

برخی رشته های کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در بیش از یک واحد دانشگاهی در تهران دایر است. داوطلبانی که یکی از این رشته ها را انتخاب کرده اند با اولویت نمره کل، رعایت حد نصاب قبولی و در حد ظرفیت پذیرش، ابتدا در واحد دانشگاهی انتخابی و در صورت عدم پذیرش در دیگر واحدهای دانشگاهی مستقر در تهران گزینش شده اند.

سنوات تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته به ویژه برای مشمولان 3 سال است و به هیچ وجه قابل افزایش نیست.

دعوت شدگان به آزمون عملی رشته های کارگردانی نمایش و نوازندگی ساز جهانی لازم است جهت آزمون عملی روزهای 20 و 21 شهریورماه به دانشکده هنر و معماری این دانشگاه مراجعه کنند.

دعوت به آزمون عملی به مفهوم پذیرش قطعی نیست و حقی برای داوطلب ایجاد نمی کند. عدم شرکت در آزمون عملی به منزله انصراف تلقی شده و هیچ گونه عذری پذیرفته نیست.

پذیرفته شدگان نهایی تمام رشته ها به جز کارگردانی نمایش و نوازندگی ساز جهانی لازم است در روزهای 19، 20 و 21 شهریورماه با در دست داشتن مدارک لازم جهت ثبت نام مراجعه کنند.

برخی مدارک لازم برای ثبت نام در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته

اصل مدارک کارشناسی صادره از دانشگاه آزاد یا سایر دانشگاههای معتبر داخل یا خارج، که مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت است به انضمام ریزنمرات دوره کارشناسی با قید معدل برای ثبت نام در این دوره الزامی است.

تبصره: پذیرفته شدگانی که به دلایلی قادر به ارائه اصل مدرک کارشناسی خود نیستند، باید اصل گواهی تایید شده دال بر فراغت از تحصیل را که توسط دانشگاه محل تحصیل با قید معدل صادر شده باشد به همراه ریز نمرات تایید شده ارائه کنند.

دانش آموختگان مشمول دوره کارشناسی که با ارائه گواهی تایید شده از محل تحصیل دوره مذکور ثبت نام می کنند علاوه بر گواهی و ریزنمرات مذکور بایستی تصویر برگ لغو معافیت تحصیلی دوره کارشناسی را ارائه کنند.

چنانچه دوره مذکور را در مدتی بیش از شش سال از بدو ورود به اتمام رسانده اند بایستی تصویر مجوز افزایش سنوات بدون ذکر غیبت را برای مدتی که مازاد بر شش سال تحصیل کرده اند ارائه کنند.

میزان شهریه علی الحساب دوره کارشناسی ارشدناپیوسته

شهریه تمام ثبت نام شدگان دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 90 به صورت علی الحساب بوده و از دو بخش شهریه ثابت و متغیر تشکیل شده که در هر نیمسال تحصیلی به منظور تامین بخشی از هزینه های دانشگاه و در ازای ارائه 8 تا حداکثر 14 واحد درسی از دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه دریافت می شود.

جدول شهریه دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته دانشگاه آزاد:
شهریه ثابت تمام رشته های علوم انسانی          9343200 ریال

شهریه ثابت تمام رشته های غیرعلوم انسانی    10219000 ریال  

شهریه متغیر هر واحد درسی نظری                    658600 ریال  

شهریه متغیر هر واحد درسی عملی                  890400  ریال  

شهریه هر واحد درسی پایان نامه                    3207900 ریال  

دانشجویان در نیمسال نخست باید مبلغ 60 هزار تومان به عنوان هزینه خدمات آموزشی جهت برگزاری مسابقات ورزشی، سمینارهای منطقه ای، دبیرخانه مناطق، تهیه کارت دانشجویی و کمک به صندوق رفاه دانشجویی را به همراه شهریه نیمسال نخست واریز کنند.

این مبلغ فقط یک بار در طول دوره از هر پذیرفته شده دریافت می شود. حق بیمه حوادث دانشجویی مبلغ هزارتومان است که هر پذیرفته شده باید آن را به حسابی که دانشگاه مشخص می کند واریز کند.

دریافت هرگونه وجه غیر از مبالغ فوق تحت هر عنوان (جریمه، دیرکرد، کمک، خودیاری، بورسیه و غیره) ممنوع است.


 
1390/06/15اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کنکور ارشد در 4 مهر/ کاهش ظرفیت 129 کدرشته

اسامی‌ پذیرفته‌ شدگان‌ نهایی‌ 138 کد رشته امتحانی آزمون‌ ورودی ‌دوره های ‌کارشناسی‌ ارشد سال 90 اعلام شد و بر اساس اعلام سازمان سنجش نتایج تکمیل ظرفیت برای برخی کد رشته های جدید 4 مهرماه اعلام می شود...(بقیه در ادامه مطلب)ادامه مطلب
 
نمونه سوالات آزمون کارشناسی ارشد شهر سازی سال 1389
دانلود رایگان سوالات کارشناسی ارشد شهرسازی
لطفا جهت مشاهده توضیحات کامل به ادامه مطلب مراجعه فرماییدادامه مطلب
 
ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان آزمون كارشناسي ارشد از دوشنبه آغاز مي‌شود

معاون سازمان سنجش آموزش كشور با اشاره به آغاز ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان آزمون كارشناسي ارشد از روز دوشنبه، جزييات ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان اين آزمون را تشريح كرد...(بقیه در ادامه مطلب)ادامه مطلب
 
تفاوتهای کارشناسی و کارشناسی ارشد

1- شاید برای شما هم مهم باشه که بدونید تفاوتهای بین دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد چیه؟ آیا این تفاوتها از جنس تفاوتهای مدرسه و دانشگاهه یا نه، جور دیگریست؟ آیا دونستن این فرق ها...(بقیه در ادمه مطلب)ادامه مطلب
 
ضروری ترین بخش برای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد

    * قبل از شروع به مطالعه ابتدا کتاب " روشهای مطالعه و یادگیری " تالیف و ترجمه" دکتر علی اکبر سیف " را مطالعه کنید . این کتاب به شما میگوید که چه استراتژی یا راهبردی را در مطالعه به کار بگیرید تا مطالبی که مطالعه میکنید فراموش نشوند ، یا چگونه مطالب را به حافظه دراز مدت انتقال دهید ؟ یا چگونه در مدت زمان کم مطالعه بیشتری کنید ؟ ( چگونه سرعت مطالعه  را افزایش دهید ؟ )
 

    * سعی کنید مدت مطالعه هر کتاب در برنامه از ۱.۳۰ تا ۲ ساعت باشد و بعد از آن یک ربع به استراحت و تفریح بپردازید و سپس دوباره طبق برنامه به مطالعه شروع کنید .
(بقیه در ادامه مطلب)ادامه مطلب
 
راههای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد

۱ - مطمئن باشید قبولی در کارشناسی ارشد هیچ فرمول جادویی و خاصی نداره.حرف اول و آخر رو زحمتی که میکشید میزنه...

۲- قبل از هر چیز باید تکلیف خودتون رو روشن کرده باشید که در چه رشته ای میخواین شرکت کنید و چرا؟ طوری هم تصمیم بگیرید که...

(بقیه در ادامه مطلب)ادامه مطلب
 
1390/06/07اعلام نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد

معاون سازمان سنجش آموزش كشور از اعلام نتايج آزمون كارشناسي ارشد 90 در روز سه‌شنبه 8 شهريورماه خبر داد...(شرح در ادامه مطلب)ادامه مطلب
 

مديريت استرس براي موفقيت در آزمون کارشناسي ارشد

استرس فشار و فرسايش بدن به هنگامي است که با شرايط متغيري روبرو شويم و يا به آنها فکر کنيم.فکر کردن به پذيرفته شدن يا عدم موفقيت در ازمون کارشناسي ارشد استرس به دنبال مي‌آورد. چون عدم موفقيت در ازمون کارشناسي ارشد ما را مجبور به سازگاري مجدد با زندگي خود مي‌کندو...(بقیه در ادامه مطلب)ادامه مطلب
 
تاثير معدل در كنكور كارشناسي ارشد


 گزينش نهايي در كنكور كارشناسي ارشد بر اساس نمره ي کل حاصل از 80 درصد نمره ي آزمون و 20 درصد معدل دوره ي کارشناسي انجام خواهد گرفت که اين 20 درصد  به صورت تراز شده اعمال مي شود...(بقیه در ادامه مطلب)ادامه مطلب
 

1390/06/02 زمان ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور ارشد دانشگاه تربیت مدرس(شرح در ادامه مطلب)

1390/06/01 پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه علمی کاربردی  (شرح در ادامه مطلب)

1390/5/29 دانشگاه ارومیه دانشجوی بدون آزمون کارشناسی ارشد می پذیرد (شرح در ادامه مطلب)

1390/5/29 اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در اوایل شهریورماه  (شرح در ادامه مطلب)

1390/5/29 دانشگاه امیرکبیر دانشجوی بدون آزمون کارشناسی ارشد می پذیرد (شرح در ادامه مطلب)

1390/02/31 نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد 90 اعلام شد (شرح در ادامه مطلب)
ادامه مطلب
 

موسسه آموزش عالی آزاد ابن یمین

با مجوز وزارت علوم تحقیقات و فناوری 


بانک جامع کارشناسی ارشد

 شامل کلیه موضوعاتی که مایلید راجع به کارشناسی ارشد بدانید


مشاوره آنلاین

سید خندان  ضلع شمال غربی پل ،ارسباران کوچه ستاری پلاک 24

 تلفن های مشاوره :  49- 48-02122886447

موسسه آموزش عالی آزاد ابن یمین


 

آشنایی با رشته شهرسازی

لطفا جهت مشاهده توضیحات کامل به ادامه مطلب مراجعه فرماییدادامه مطلب
 
    ظرفيت پذيرش دانشگاه هاي سراسری ارشد شهرسازی سال 1390

                               لطفا جهت مشاهده توضیحات کامل به ادامه مطلب مراجعه فرماییدادامه مطلب
 
            دانشگاه های آزاد پذیرش کننده ارشد شهرسازی 1390

                               لطفا جهت مشاهده توضیحات کامل به ادامه مطلب مراجعه فرماییدادامه مطلب
 
 نمونه سوالات سراسری کارشناسی ارشد شهرسازی(برنامه ریزی شهری و طراحی شهری) سال1390،به همراه کلید سوالات

                         لطفا جهت مشاهده توضیحات کامل به ادامه مطلب مراجعه فرماییدادامه مطلب
 
      مواد امتحانی و ضرایب دروس کارشناسی ارشد شهرسازی سال1390

                               لطفا جهت مشاهده توضیحات کامل به ادامه مطلب مراجعه فرمایید
ادامه مطلب